Amarone - pochodzenie i sposób produkcji wina
Wina Amarone pochodzą z regionu Veneto znajdującym się nieopodal najbardziej romantycznego miasta na świecie jakim jest Werona. Nazwa trunku jest tożsama z nazwą apelacji DOCG Amarone della Valpolicella pochodzącej z północno-wschodniej części Włoch.
[product id="2574, 2286, 2480, 2321" limit="4" slider="true" autoScrolling="false"]
Włoskie wina produkowane są z lokalnych szczepów. Bazę Amarone, czyli jakieś 45-95 % kompozycji stanowi szlachetna Corvina. Jako dodatkowe szczepy zazwyczaj stosuje się jeszcze odmianę Rondinella o charakterystycznym wiśniowym smaku oraz winorośl Molinara. Mieszanka tego standardowego trio pozwala na stworzenie lekkiego, czerwonego wina Valpolicella do wypicia wkrótce po zakorkowaniu. Długowieczne Amarone uzyskuje się dopiero po przeprowadzeniu procesu zwanego appassimento, który polega na wysuszeniu owoców winorośli.
Jak smakuje włoskie wino Amarone?
Młode wino Amarone cechuje się lekkością i świeżością, zaś trunki z podsuszanych winogron, czyli właściwie rodzynek wyróżnia dosyć duża zawartość alkoholu. Długie starzenie wina Amarone powoduje, że zawiera ono odrobinę cukru resztkowego, średnio od 5 do 15 gram, co sprawia, że smakuje ono bardziej jak jedno z czerwonych win półwytrawnych, a nie typowo wytrawnych.
Proces appassimento dodatkowo nadaje specyficznego charakteru, przez co w winie wyczuć można smak powideł śliwkowych oraz konfitury wiśniowej. Ponadto zauważalne są również aromaty balsamiczne, kawowe, kakaowe, korzenne i oliwkowe. Taka kompozycja składa się na przykład na potężne, intensywne wino Giuseppe Campagnola Amarone della Valpolicella o wysokim stężeniu alkoholu i wyczuwalnej kwasowości.
Wyśmienite Amarone jest warte swojej ceny
Cena wina Amarone może skutecznie zniechęcić niektórych Klientów, warto jednak pamiętać, że w tym przypadku za wysoką kwotą kryje się wspaniała jakość i smak. Na koszt butelki tego wyśmienitego wina wpływ ma kilka istotnych czynników powiązanych ze sposobem produkcji. Procesy produkcyjne wymagają dużych ilości winogron, kapitału, pracy i czasu, ponieważ winogrona wysusza się przez całą zimę. Na cenę wpływ ma także niewielka podaż spowodowana małą ilością upraw. Jednocześnie, Amarone Castegnedi uważane jest za trunek prestiżowy, dlatego na rynku panuje duży popyt na to fantastyczne wino charakteryzujące się wyjątkowymi właściwościami.
Z czym podawać słynne Amarone?
Włoskie wino wytrawne Amarone o silnym charakterze świetnie smakuje bez żadnego towarzystwa, dlatego poleca się je do swobodnego picia lub jako trunek na trawienie po posiłku. Łączenie tego wyśmienitego trunku z jedzeniem nie jest niemożliwe. Warto pamiętać o mocnym smaku wina Amarone della Valpolicella, który powoduje, że dobrze będzie się ono komponowało tylko z daniami o wyrazistych aromatach. Z tego też powodu polecane jest jako wino do dziczyzny czy jako towarzystwo dla steka w gęstym, aromatycznym sosie. Jako, że czerwone wina świetnie nadają się do przyrządzania duszonych potraw, warto także spróbować risotto przyrządzone na bazie Amarone.