Corvina - skąd pochodzi ta odmiana winorośli?
Corvina należy do grona włoskich win i jest potwierdzeniem tego, jak duże znaczenie dla wina ma szczep i odmiana winorośli wykorzystana przy produkcji trunku. Jest uprawiana głównie w prowincji Werona, która przynależy do regionu Veneto. Według zapisków historycznych znana jest tam już od początku XIX wieku. Pochodzenie jej nazwy nie jest do końca jasne, ponieważ mogło wziąć się zarówno od lokalnego sformułowania “cruina” oznaczającego niedojrzały lub od określenia włoskiego kruka - “corvo”.
[product id="2551, 2541, 2574, 1925" limit="4" slider="true" autoScrolling="false"]
Charakterystyka włoskiego szczepu corvina
Wina włoskie z Veneto znane są przez koneserów na całym świecie. Region ten charakteryzuje się wapiennymi, kamienistymi podłożami oraz bardzo dobrze przepuszczalną glebą. To idealne warunki do uprawy szczepu corvina, któremu nie sprzyja susza. Co więcej odmiana ta jest bardzo podatna na pleśnie, więc wymaga wilgotnego klimatu. Choć początkowo szczep corvina wykorzystywany był tylko do produkcji Amarone i jako dodatek do innych win, to dziś stanowi bazę wspaniałych czerwonych win wytrawnych.
Corvina to szczep charakteryzujący się długim okresem dojrzewania, dlatego jego uprawą zajmują się nieliczni winiarze. Ze względu na dosyć duże grona złożone z drobnych owoców o grubej skórce, odmiana ta idealnie nadaje się do suszenia na świeżym powietrzu. Jak już wspomnieliśmy corvinie nie sprzyja susza, ale ma też innego wroga - mączniaka rzekomego, który stanowi dosyć popularną chorobę wśród roślin.
Wino Corvina produkowane jest w różnych wariantach. Może to być młody trunek z apelacji DOC do spożycia niedługo po zakorkowaniu, ale także fantastyczne Amarone należące do klasy DOCG. Produkcja Amarone jest możliwa dzięki specjalnemu procesowi appassimento, opracowanemu przez włoskich winiarzy wiele setek lat temu. Proces ten polega na długotrwałym wysuszaniu winogron, aby zapewnić jak najwięcej cukrów w owocach i wyższą zawartość alkoholu w trunku.
Jak smakuje wino na bazie szczepu corvina?
Wina produkowane z odmiany corvina charakteryzują się lekkością i głębokim, rubinowym kolorem. W smaku można wyczuć wyraźne tony świeżej wiśni oraz aromat innych, czerwonych owoców, takich jak porzeczka, śliwka oraz czereśnia. Jest to bez wątpienia, dosyć lekki szczep z wyczuwalnym poziomem kwasowości. Idealnie nadaje się więc do łączenia z różnymi daniami. Corvina to świetne wino do wołowiny oraz wszystkich bogatych i tłustych dań, ale bardzo dobrze komponuje się również z przystawkami, makaronami, orzechów, serów oraz deserów, zwłaszcza tych zawierających suszone owoce, aromaty kawy, czy ciemną czekoladę.
Odsłony szczepu corvina w sklepie Winayo
Corvina stanowi jeden z najszlachetniejszych odmian wykorzystanych do produkcji wina Tenute Sant Antonio Nanfre Valpolicella DOC. Poza wyjątkową lekkością, charakteryzuje się ono zwiewnością i wyjątkową głębią owoców, takich jak czarna porzeczka, jeżyna oraz wiśnia. Wyczuwalne są również nuty oliwki i kawy.
Wino Monti Garbi Valpolicella Ripasso Superiore na bazie corviny charakteryzuje się wyraźnym smakiem śliwki i dojrzałej czereśni. Dodatkowo, klasycznego wyrazu dodają aromaty kawy, tytoniu i czekolady. To wino świetnie nadaje się zarówno do posiłku jak i podczas samotnego wieczoru z książką.
W naszej ofercie znajdziesz również wyjątkowo aromatyczne wino Amarone Castagnedi, w którym poza wyraźną konfiturą wyczuwalne są również nuty dymu, wanilii, rodzynek i czekolady. To wino polecamy szczególnie osobom lubiącym cięższe kompozycje, lekko pikantne i cieliste.