Uginające się półki sklepowe lub kilkadziesiąt wyników wyszukiwania w sklepie internetowym z winami, a wybrać trzeba takie, które będzie odpowiadało naszym gustom. Kierując się wyborem wina bierzemy pod uwagę wiele czynników jak kolor, stopień wytrawności wina, kraj pochodzenia, czy też – lub przede wszystkim – cenę. Na pomoc powinna nam przyjść etykieta znajdująca się na butelce wina, ale tu zaczynają się pierwsze schody. Dobre wino co do zasady posiada oryginalną etykietę wina w języku danego kraju. I choć gdzieś z boku butelki zwykle znajduje się malutka etykieta importera krajowego to nie wyjaśnia ona w zupełności złożonego problemu oznaczeń i terminów stosowanych na etykiecie wina.
Niewprawiony klient poszukuje np. wina z Rioja, które pił okazjonalnie na wakacjach i nie może uwierzyć, że Rioja posiada setki twarzy, niekoniecznie tych, które miał okazję degustować osobiście. To samo dotyczy także szczepów wina lub jego rodzaju ze względu na proces produkcji i dojrzewania wina
Każdy kraj w którym produkowane jest wino posiada własne regulacje mówiące nam o tym jak oznaczać odpowiedni rodzaj lub klasę wina, nie tylko ze względu na położenie geograficzne winnicy. I tak Włosi mają swoją riservę lub superiore, Niemcy gutsweiny i ortsweiny, a Hiszpanie swoje roble i crianzy.
Pozostając przy winach hiszpańskich. Co mogą nam powiedzieć terminy umieszczone na etykiecie hiszpańskiego wina?
Hiszpania posiada już ugruntowaną tradycję terminologii przypisanej konkretnym typom wina. Jeżeli będziesz trzymał w ręku butelkę wina a na jej etykiecie znajdziesz takie terminy jak: Joven, Roble, Crianza, to z dużym prawdopodobieństwem masz do czynienia z hiszpańskim winem. Oznaczają one przede wszystkim kategorię wina ze względu na okres leżakowania w beczkach dębowych barrique o pojemności 225 l. W zdecydowanej większości terminy te są stosowane w odniesieniu do win czerwonych, jednak zdarzają się nieliczne poważne wina białe, jak biała Rioja.
Joven
Znaczy po hiszpańsku młody. W świecie winiarskim oznacza zaś wino, które nie miało kontaktu z beczką. Dotyczy zarówno win czerwonych oraz białych i dość rzadko się je stosuje. Dobre wino joven jest lekkie i świeże, o wyrazistym owocowym aromacie. Nie nadaje się do leżakowania i najlepiej spożyć je w przeciągu dwóch lat od zabutelkowania.
Roble
Oznaczenie Roble na hiszpańskim winie oznacza, że zanim trafiło do butelki spędziło w dębowej beczce maksymalnie 6 miesięcy. Kontakt z beczką dębową nadaje winu więcej struktury i dodatkowych walorów zapachowych. W hiszpańskim winie typu roble dalej odczujesz „nerw świeżości” typowy dla młodego wina, ale jednocześnie pojawią się delikatne akcenty dymne i korzenne.
Crianza
Jest to najpopularniejsza kategoria czerwonego wina hiszpańskiego, które dojrzewa w barrique. Aby wino mogło uzyskać miano crianzy powinno mieć kontakt z dębową beczką co najmniej 6 miesięcy, a maksymalnie 24 miesiące. Wyjątkiem od reguły crianzy jest region Rioja, który wymaga leżakowania w beczce przez co najmniej 12 miesięcy. Hiszpańskie wino typu crianza charakteryzuje wyczuwalny dębowy aromat i dobra równowaga między kwasowością, taninami,a strukturą wina.
Reserva
Dojrzewanie wina Reserva trwa 3 lata, z czego przynajmniej rok czasu w beczce dębowej. Ma dość masywną strukturę, a zarazem aksamitność, słodkie aromaty przypraw, dymu i kawy.. Najlepiej zagra w towarzystwie wieprzowiny, wołowiny oraz długodojrzewających serów
Gran Reserva
Poważne, złożone wina o wyraźnych nutach beczkowych nadające się do dalszego leżakowania w domowej piwnicy. Gran Reserva, aby zasłużyć na swój tytuł musi spędzić minimum 18 miesięcy w beczce i dojrzewać przez 60 miesięcy.