Wino czerwone Merlot - pochodzenie i geneza
Czerwony szczep merlot wywodzi się z Francji, a konkretnie z regionu winiarskiego Bordeaux. Pierwsze wzmianki o tej odmianie winorośli pojawiły się w XVIII wieku, która od zawsze najlepiej czuła się w chłodniejszym klimacie, ale jednocześnie potrafiła też świetnie adaptować się w innych środowiskach, co czyni merlota jednym z łatwiejszych w uprawie szczepów. Jego właściwości adaptacyjne zarówno w kwestii gleby jak i warunków pogodowych sprawiły, że rozprzestrzenił się po wielu zakątkach świata.
[product id="2326, 2519, 2152, 2119, 2472" limit="5" slider="true" autoScrolling="false"]
Wina Merlot powstają zatem nie tylko w ojczystej Francji, ale także w Australii, Kalifornii, Argentynie, RPA, Izraelu, Chile, Grecji, Słowenii oraz Bułgarii. Również w słonecznej Italii, Merlot na tle innych włoskich win cieszy się bardzo dużą popularnością, co czyni go jednym z najlepiej sprzedających się trunków w tym kraju.
Zazwyczaj nazwa wina pochodzi od szczepu, z którego zostało ono wyprodukowane. Tak też jest w przypadku Merlota. Ale skąd wzięło się określenie tej czerwonej odmiany winorośli? Otóż, wyrażenie merlot pochodzące z języka francuskiego odnosi się do nazwy kosa - ptaka o czarnoniebieskich piórach, które przywodzą na myśl barwę winogron tego szczepu.
Gdzie uprawia się najwięcej winorośli ze szczepu merlot?
Jak już wspomnieliśmy, szczep merlot uprawiany jest niemalże na całym świecie. Największe areały upraw winorośli znajdują się jednak we Francji w ojczystym regionie Bordeaux. Merlot stanowi tutaj główny szczep, z którego produkowane są wina gatunkowe, aczkolwiek dosyć popularna jest również produkcja kupażowych win stołowych. Francuskie wina ze szczepu merlot produkuje się również w Langwedocji. Powstają tam wyśmienite a zarazem tanie wina o nieprzesadnie rozbudowanej strukturze.
Uprawy i produkcja Merlota mają się świetnie również we Włoszech, gdzie produkcja skupia się głównie wokół młodych, stołowych win trafiających w gusta przeciętnych konsumentów. Nie znaczy to jednak, że w Italii nie wytwarza się włoskiego wina Merlot z najwyższej półki sklepowej. Stanowią one zdecydowaną mniejszość na rynku, ale za to są niesamowitą gratką dla wielu koneserów.
Szczep Merlot jest dość powszechnie uprawiany także na Węgrzech, gdzie stanowi bazę wielu gatunkowych i kupażowych węgierskich win. Ogólnie patrząc, Merlot występuje tak naprawdę w każdym kraju, gdzie wytwarza się większe ilości wina. Masowa produkcja nie sprawia jednak, że wino traci na wartości, ponieważ smak i charakter wina zmienia się w zależności od warunków upraw i sposobu winifikacji.
Charakterystyka wina Merlot - smak i aromat
Poszukując odpowiedzi na pytanie jakim winem jest Merlot należy przyjrzeć się regionom upraw konkretnej odmiany, a w szczególności ich położeniu i warunkom klimatycznym. To od nich bowiem zależy smak wina Merlot. W regionach z chłodniejszym klimatem Merlot charakteryzuje się wysoką kwasowością oraz aromatem wiśni, jagody i czarnej truskawki. Na terenach, gdzie panuje cieplejszy klimat, wino Merlot zyskuje dominujący smak śliwki i czekolady, zaś poziom kwasowości jest dosyć niski. Podsumowując, wina Merlot mogą być rześkie i świeże o delikatnie kwasowej, owocowej nucie lub dojrzałe i słodkie z symboliczną cząstką kwasowości.
Rodzaje win Merlot w ofercie Winayo
Merloty stanowią mocno zróżnicowaną kolekcję win, ale naprawdę każdy z nich jest wart Twojej uwagi. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz kilka propozycji najlepszych win pasujących do wielu okazji. Zróżnicowanie dostępnych w ofercie Winayo trunków sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Jesteśmy przekonani, że w naszym sklepie nie mogło zabraknąć uwielbianego na całym świecie wytrawnego wina Merlot. Posiadamy wspaniałe odmiany z różnych krajów, w tym na przykład hiszpańskie Wino Jordi Miro Ennak znane z wyjątkowo głębokiego, owocowego smaku i orzeźwiającej świeżości. Jeżeli jesteś fanem mocnych i delikatnie pikantnych odmian, powinieneś sięgnąć po Wino Meifort z RPA wzbogacony w lekki tytoniowy aromat. Na uwagę zasługuje również Wino Kir-Yianni Dyo Elies znane z ziołowego smaku, wyższego poziomu tanin i dosyć tęgiej masywności.
Wielbicielom półwytrawnego wina Merlot szczególnie polecamy Wino San Marzano Primitivo-Merlot SUD, które stanowi mieszankę idealną złożoną z merlota i primitivo. To bez wątpienia wyjątkowe i zachwycające połączenie bogate w smak ciemnych owoców i czekolady w lekko ostrym wydaniu.
Oferujemy również słodkie wino Merlot, które świetnie współgra z wieloma deserami. Jego cechą charakterystyczną jest głęboki, granatowy odcień i mocno wyczuwalne nuty czarnej porzeczki i wiśni. Wino Bezalkoholowe Vive la Vie Merlot to propozycja idealna nie tylko do słodkości, ale też do obiadu czy grilla, a brak zawartości alkoholu sprawia, że możesz je pić nawet kiedy jesteś jedynym kierowca w towarzystwie.
Do jakich dań można podawać Merlota?
Wina ze szczepu merlot trzeba odkrywać samodzielnie, ponieważ każde z nich w zależności od konstrukcji i regionu pochodzenia posiada nieco inny charakter. Niemniej jednak, wszystkie posiadają wspólną cechę - łagodność, która odznacza się na tle innych gatunków. Należy oddać, że merlot jest niesamowicie uniwersalny, co sprawia, że nadaje się do wielu różnych potraw.
Wino do wieprzowiny, jagnięciny, czy wołowiny powinno być odpowiednio zrównoważone i obfite w aromaty owoców. Idealnym towarzyszem pieczonych mięs będzie czerwone wytrawne wino Merlot, które odpowiednio podkreśli smak mięsa, a jednocześnie złagodzi jego tłusty i ciężki charakter. Zaś do różnego rodzaju serów, sałatek i ryb pieczonych na parze świetnie sprawdzi się czerwone półwytrawne wino Merlot o nieco delikatniejszej strukturze, która nie przytłoczy poszczególnych składników dań. Słodkie i półsłodkie czerwone wino Merlot może grać rolę świeżego wina deserowego podawanego do lodów, ciast czy tortów.
W jaki sposób serwować Merlota?
Wino Merlot jest najsmaczniejsze kiedy podaje się je odpowiednio schłodzone - najlepiej w temperaturze 17-18 stopni Celsjusza. Bez wątpienia zasługuje ono na odpowiednie naczynie, które pozwoli Ci delektować się smakiem i aromatem zarówno wytrawnego jak i półsłodkiego wina Merlot. Aby wydobyć z niego to co najwspanialsze, należy postawić na obłe kieliszki zwężające się ku górze.
Ile kosztuje Merlot?
W ramach ciekawostki, zdradzamy, że najdroższy Merlot na świecie wyprodukowany w 2004 roku kosztuje ponad 10 000 złotych. Jest to wyprodukowane we Francji wino Chateau Petrus, które szybko uznano za jedno z najlepszych win na kuli ziemskiej. Zapewniamy jednak, że nie musisz wydawać kilkunastu tysięcy by spróbować naprawdę wspaniałego Merlota.
Cena wina Merlot ogólnie nie jest zbyt wygórowana ze względu na to, że jest to jeden z najpowszechniej uprawianych szczepów na świecie. Butelkę dobrego Merlota można kupić już za około 30 złotych, ale na rynku znajdziesz również wina z wyższej półki, których ceny sięgają nawet 200 złotych. Biorąc pod uwagę, że wina ze szczepu merlot są uznawane za wyborowe, cena jest dosyć umiarkowana.