Piemont - najlepszy region winiarski we Włoszech
Piemont położony jest we Włoszech w bardzo korzystnym miejscu, zarówno pod względem klimatycznym jak i kulturowo-politycznym. Panuje tu klimat kontynentalny wzbogacony o chłodny powiew z gór zlokalizowanych zarówno na Południu (Apeniny) jak i na północy kraju (Alpy). Nazwa regionu dosłownie oznacza przedgórze lub inaczej u stóp gór, co jasno określa charakterystykę ukształtowania terenu. Lokalizacja Piemontu zapewnia naprawdę dużą liczbę zróżnicowanych siedlisk wykorzystywanych do uprawy winorośli.
[product id="2283, 1873, 2281, 1871, 1894" limit="5" slider="true" autoScrolling="false"]
Odpowiednie warunki klimatyczne do uprawy winorośli są wykorzystywane od wielu, wielu lat. Według historycznych zapisków, wino z regionu Piemont, podobnie jak Pinot Noir, było znane już w czasach rzymskich. Pomimo wielu przemian politycznych i kulturalnych we Włoszech, Piemont szczycił się niesłabnącą popularnością, a położenie blisko granicy z Francją sprawiło, że winiarzom z terenów Piemontu nie brakowało najświeższych informacji z centrum winiarskiego świata. To wszystko sprawiło, że włoskie wina w niczym nie ustępowały francuskim odmianom, a obecnie stanowią winiarską potęgę na całym świecie.
Charakterystyka Piemontu
Piemont słynie z upraw zarówno jasnych jak i ciemnych winogron, dzięki czemu możliwa jest produkcja obu odmian kolorystycznych dobrego włoskiego wina, co zaś sprawia, że Piemont cieszy się takim szacunkiem i uznaniem jak wspaniała Burgundia. To co łączy te dwa regiony to zamiłowanie do rodzimych produkcji skupione wokół sztandarowego szczepu - pinot noir w Burgundii i nebbiolo w Piemonte. Wielu znawców wina uważa, że wina produkowane z tych dwóch szczepów są do siebie podobne, bowiem łączy je złożoność aromatów, eteryczność i wyjątkowa lekkość. Prawdopodobnie dlatego w świecie winiarstwa Piemont często nazywany jest włoską Burgundią.
Podobieństwa między tymi dwoma wielkimi winiarskimi regionami można dopatrywać się również w podejściu do produkcji trunków, ponieważ zarówno winiarze z Włoch jak i z Francji skupiają się na rzemieślniczej mikro produkcji, co w praktyce oznacza ciężka pracę na pojedynczych siedliskach w celu uzyskiwania odrębnego wyrazu win pochodzących z poszczególnych upraw. Efektem tego jest na przykład wyśmienite Wino Ceste Piemonte Grignolino wyprodukowane z ręcznego zbioru zorganizowanego we wrześniu.
Najbardziej popularne szczepy wina z Piemontu
Najważniejszym subregionem w Piemoncie jest Langhe, który swoją strefa obejmuje gminy, takie jak Barolo, Asti, Dogliani oraz Barbaresco. Tereny te znane są z produkcji zarówno czerwonych jak i białych odmian wyśmienitego wina z Włoch. Wśród najbardziej znanych białych win z Langhe wyróżnić można arneis, favority oraz chardonnay. Niezaprzeczalnie najlepszym czerwonym winem z Piemontu jest Nebbiolo, ale na uznanie zasługuje również Dolcetto oraz wspomniane już wino Barbaresco.
Innym ważnym subregionem jest Monferrato, w którym również uprawia się różne winogrona. Najważniejszą gminę w tym podregionie stanowi Gavi oferująca doskonałe wina ze szczepu Cortese oraz Novara. Wina z Piemontu sławią region i kraj na całym świecie podbijając serca wielu koneserów.
Czerwone wina z Piemontu
Zdecydowanie, najważniejszym szczepem, z którego otrzymuje się wytrawne czerwone wino z Piemontu jest Nebbiolo. Winogrona tego szczepu są wymagające i głównie dlatego nie przyjęły się praktycznie nigdzie poza Piemontem. Ponadto szczep nebbiolo jest wyjątkowo trudny w uprawie i wrażliwy na warunki pogodowe, ale uzyskane z niego wino z pewnością wynagradza trud i cierpliwość winiarzy. Otrzymywane z Nebbiolo włoskie wino powstaje z owoców późno dojrzewających, które zbiera się zazwyczaj na jesień w okresie mgły, co prawdopodobnie wpłynęło na nazwę wina, gdyż mgła to po włosku nebbia.
Cechą charakterystyczną wina ze szczepu nebbiolo jest kwiatowy zapach fiołków i róż, a także dymu, czekolady, trufli i owoców. W butelce dominuje wyraźna kwasowość, a sam trunek znany jest z dosyć wysokiej zawartości alkoholu. Dużą ilość tanin decyduje o konieczności wieloletniego dojrzewania wina, które sprawi, że stanie się ono gładsze i delikatniejsze. Najbardziej znane wina ze szczepu nebbiolo to Barolo i Barbaresco. Wino Guido Porro Barolo Lazzairasco o pięknej, rubinowej barwie doskonale sprawdzi się zarówno podczas uroczystego obiadu jak i samotnego wieczoru z książką.
W pierwszej trójce najbardziej popularnych winorośli z Piemontu znajduje się również szczep barbera charakteryzująca się nutą ciemnych owoców i wysokim poziomem kwasowości. Niezwykle cenionym trunkiem produkowanym na bazie tego szczepu jest wytrawne Wino Ceste Barbera d’Alba Superiore dojrzewające w dębowych beczkach. Dla osób szukających mocno owocowego wina z potężną strukturą polecamy zaś Wino Guido Porro Barbera Vigna Santa Caterina o idealnie zrównoważonej kwasowości.
Dopełnieniem trio z Piemontu jest szczep Dolcetto, które stanowi propozycję lekkiego, wytrawnego wina o ciemnej barwie do picia na co dzień. Jest on wykorzystywany do produkcji w Piemoncie wina jednoszczepowego o dość łagodnym i miękkim aromacie owoców leśnych z nuta migdałów oraz orzechów. Koniecznie musisz spróbować Wina Guido Porro Dolcetto d’ Alba znanego i dostępnego na całym świecie.
Białe wina z Piemontu
Wśród białych win z Piemontu największą popularność zdobyło leciutkie Moscato. Jest to włoskie wino musujące o delikatnie słodkim posmaku.To musujące wino z Piemontu charakteryzuje się niską zawartością alkoholu sięgająca maksymalnie około 7%. Świetnie smakuje serwowane do deserów. W regionalnym repertuarze znajduje się również wytrawne Gavi wyprodukowane na bazie szczepu cortese, który zapewnia iście mineralny i wapienny charakter wina. Wyczuć tu można również nuty migdałowe, brzoskwiniowe oraz aromat traw i ziół.
Piemont może poszczycić się także wyjątkowym białym szczepem arneis, który początkowo służył głównie do produkcji win mieszanych, a dziś coraz częściej jest bazą do wina jednoszczepowego. Coś co wyróżnia wino ze szczepu arneis to smak, chmielu, migdałów i brzoskwiń.Osoby, które kochają wyjątkowe wina powinny po nie sięgnąć bez wahania, zaś dla fanów klasyki proponujemy wina z Piemontu ze szczepu Chardonnay z nutką ziół i owoców.
Chcąc przybliżyć wszystkie istotne białe szczepy warto wspomnieć również o Erbaluce, które stanowi odmianę dająca dosyć ostre wina. Wykorzystywana jest zarówno do produkcji wytrawnych jak i musujących win. Ostrość wina objawia się mocno kwaśnym charakterem, zaś słodkie wino Passito ze szczepu erbaluce to czysta poezja smaków oparta na migdałach i pomarańczy.