Geneza powstania szczepu pinot noir
Historia czerwonego wina Pinot Noir sięga odległych czasów Cesarstwa Rzymskiego, co czyni szczep pinot noir jedną z najstarszych odmian winorośli na świecie. Dla porównania, Pinot Noir jest o około 1000 lat starszy od słynnego Cabernet Sauvignon, który również może poszczycić się niesamowitą historią. Pinot już w średniowieczu był główną odmianą francuskiego wina, a obecnie winnice obsadzone tym szczepem to aż 1/3 wszystkich upraw winorośli w Burgundii.
[product id="2067, 2445, 2562, 2432, 2375" limit="5" slider="true" autoScrolling="false"]
Pinot noir pochodzący z Burgundii był pierwszym opisanym i zbadanym szczepem winogron w historii winiarstwa. Genetyka szczepu sprawia, że jest on bardzo podatny na różnego rodzaju mutacje, dlatego na rynku możesz spotkać białe winogrona z określeniem pinot w nazwie. Naukowcy dowiedli, że Pinot Grigio czy Pinot Blanc to mutacja kolorystyczna Pinot Noir.
Dziś szczep Pinot Noir pełni podwójną rolę w branży winiarskiej. Po pierwsze z winogron produkowane jest odmianowe, czerwone wino o wyjątkowo pełnym i aromatycznym smaku. Młodsze odmiany charakteryzują się nutką truskawek, malin, wiśni czy czerwonej porzeczki, zaś starsze wina wyróżniają się korzenną nutą wanilii, dębu czy kokosa. Po drugie szczep pinot noir jest powszechnie wykorzystywany w produkcji musujących win. Podobnie jak Chardonnay jest jedną z najchętniej wybieranych odmian winorośli stosowaną do produkcji szampana.
Charakterystyka francuskiego szczepu winorośli pinot noir
Winorośl pinot noir uznawana jest za jedną z najbardziej wymagających i kapryśnych odmian, ponieważ winogrona są mało odporną na choroby, szkodniki i zmienne warunki klimatyczne. Najbardziej wyrafinowane i wyjątkowe odmiany Pinot Noir powstają we Francji, a konkretnie w Burgundii, gdzie szczególnie widać różnicę między winoroślami pochodzącymi z poszczególnych regionów upraw. W Szampanii pinot noir jest niezastąpionym składnikiem białych i różowych win musujących, a w Jurze stanowi najważniejszy czerwony szczep, z którego produkowane są charakterne czerwone wina.
Regiony upraw najlepszego wina ze szczepu pinot noir
Ojczyzną szczepu pinot noir jest oczywiście Francja, toteż tam właśnie produkuje się bardzo duże ilości czerwonego wina Pinot Noir. Wśród czołowych producentów, obok Francji, znalazły się także kraje, takie jak Niemcy, Włochy i USA. Nie bez znaczenia są również mniejsze uprawy rozmieszczone w wielu innych krajach.
Pinot Noir z Francji
Odmiany winogron ze szczepu pinot noir uprawiane są na terenie całej Francji, ale większość upraw znajduje się w Burgundii, Szampanii i Alzacji. W zależności od miejsca zasadzenia winorośli, wyprodukowane wino charakteryzuje się odmiennym smakiem i aromatem przez co trudno wskazać tutaj jakąś cechę charakterystyczną dla wszystkich francuskich win ze szczepu pinot noir. Burgundzkie wino znane jest z lekkiego, zielnego posmaku, ziemistych aromatów oraz delikatnych kwiatowych i owocowych zapachów. Powszechnym zabiegiem wśród francuskich winiarzy jest fermentacja całych kiści winogron w celu przedłużenia czasu leżakowania wina.
Pinot Noir z Niemiec
W Niemczech Pinot Noir funkcjonuje pod nazwą Spätburgunder i charakteryzują się wyjątkowo delikatną barwą. Uprawiany jest głównie w regionie winiarskim Ahr przy granicy z Francją, ale winnice produkujące Pinota można znaleźć również w rejonach Pfalz, Frankonii, Baden i Hesji Nadreńskiej. Niemieckie wina ze szczepu pinot noir znane są z wyrazistych aromatów czereśni i malin oraz dość dużej dozy ziemistości.
Pinot Noir z Włoch
Czerwone wino Pinot Noir uprawiane jest w północnych regionach kraju, a konkretnie w Alto Adige i Lombardii, gdzie zyskało lokalną nazwę Pinot Nero. Włoskie wina Pinot Noir charakteryzuje się delikatnym zabarwieniem oraz dosyć wysoką zawartością tanin i alkoholu. Smakiem przypomina francuskiego Pinota, ale w tym przypadku ziemisty posmak przywodzi na myśl tytoń, dym, pieprz i goździki.
Pinot Noir z USA
Kalifornijski Pinot Noir jest jednym z najbardziej znanych amerykańskich win, który swoją wyjątkowość zawdzięcza dużym, soczystym owocom, których nie spotyka się w Europie. Wśród aromatów kalifornijskiego Pinota wyczuć można czarną malinę, słodką czereśnię, nutę wanilii, coca colę, karmel oraz goździki.
Pozostałe regiony upraw pinot noir
Nowozelandzki Pinot Noir podbił serca wielbicieli wina głównie z powodu wyśmienitych owoców z regionu Marlborough, które zapewniają doskonały smak wina. Koneserzy cenią sobie również wina z regionu Central Otago wzbogacone o ziołowy akcent. W hiszpańskiej Katalonii produkuje się niesamowite wina musujące, a na górzystym regionie Sierra Nevada bardziej spokojne i stonowane odmiany. Na uznanie zasługuje też grecka odmiana szczepu występująca w Winie Papaioannou Pinot Noir, które znane jest ze swojej jedwabistości i bogatego smaku.
Nie sposób nie wspomnieć o naszym rodzimym szczepie pinot noir, który znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Jest to wyjątkowe białe wino Blanc de Noir Beton Kamila Barczentewicza produkowane na lubelszczyźnie. Szczep pinot noir uprawiany jest także w Australii, gdzie szczególnie polecane są wina z regionów Tasmanii oraz Victorii. Na uwagę zasługują również morawskie i słoweńskie odmiany Pinot Noir jak i te pochodzący z Rio Negro w Argentynie.
Charakterystyka smaku i aromatu Pinot Noir
Wina ze szczepu Pinot Noir charakteryzują się niezwykłą finezją, subtelnością i bardzo bogatym bukietem. Pod względem kolorystycznym, zazwyczaj są one bardzo jasne, a wręcz półprzezroczyste. W smaku można wyczuć delikatne nuty wiśni, jeżyny, maliny, śliwki, migdałów, fiołków, trufli oraz owoców leśnych. Długo dojrzewające wina ze szczepu pinot noir wzbogacone są dodatkowo o aromaty ziół i grzybów.
Z reguły czerwone wino Pinot Noir charakteryzuje się wysoką kwasowością i niskim poziomem tanin, co powoduje, ze jest to jedno z lżejszych win o ciemnej barwie. W niektórych regionach winiarze stosują specjalne techniki przy produkcji trunków w celu wydłużenia żywotności wina oraz zwiększania ilości tanin, co skutkuje wzmocnieniem jego delikatnej struktury.
Do czego serwować wino Pinot Noir?
Wysoka kwasowość i lekkość czerwonego wytrawnego wina Pinot Noir czynią z niego iście uniwersalną propozycję pasującą do wielu różnych potraw. Klasycznym rozwiązaniem jest łączenie tego wyśmienitego czerwonego wina z kaczką. Jednocześnie może to być znakomity towarzysz ryb o nieco większej zawartości tłuszczu, takich jak makrela czy łosoś. W Burgundii bardzo powszechnym rozwiązaniem jest również łączenie wina z kogutem.
Jak serwować wino Pinot Noir?
Jak powszechnie wiadomo, nie z każdego kieliszka wino smakuje tak dobrze, dlatego pamiętaj, że do picia wina ze szczepu pinot noir powinno się wybierać duże i okrągłe kieliszki w kształcie dzwonu, które zbiorą delikatne aromaty wina i wydobęda z niego to, co najlepsze.
Jakie wino ze szczepu pinot noir kupić?
Cena wina Pinot Noir, podobnie jak w przypadku wielu innych gatunków, może być bardzo zróżnicowana. Bez wątpienia jednak, to wyjątkowe wino przygotowane z odpowiednio wyselekcjonowanych winogron jest warte każdej kwoty. Zwłaszcza, że w tym przypadku cena wiąże się z wymierną jakością. Dla tych, którzy jeszcze nie mieli do czynienia z Pinotem, a chcieliby spróbować niedrogiego i dobrego trunku, polecamy Wino Camas Pinot Noir prosto z Francji. Zaś dla koneserów ceniących sobie elegancję i wytrawność mamy wyśmienite Wino Loma Larga Pinot Noir.