Riesling - najwybitniejszy szczep białego wina
Blog kategorie
Nowości
Wino Domaine Nigri Pierre de Lune
Wino Domaine Nigri Pierre de Lune
 • #Francja
 • #białe
 • #słodkie
 • #tropiki
 • #krągłość
 • #balans
 • #wielowątkowość
 • #do książki
 • #randka
 • #uroczystość
 • #koneser
 • #kobieca dusza
62,00 zł
Bestsellery
Wino Domaine Sergent Les Noyers Madiran
Wino Domaine Sergent Les Noyers ...
 • #Francja
 • #czerwone
 • #wytrawne
 • #tanina
 • #porzeczka
 • #czekolada
 • #zioła
 • #uroczystość
 • #koneser
 • #grill
 • #ziąb
 • #piwniczka
78,00 zł
Wino Maison Zoeller Pinot Gris Cuvée Réservée
Wino Maison Zoeller Pinot Gris C...
 • #Francja
 • #białe
 • #wytrawne
 • #gruszka
 • #jabłko
 • #oleistość
 • #świeżość
 • #do książki
 • #randka
 • #uroczystość
 • #kobieca dusza
 • #dla laika
59,00 zł

Riesling - najwybitniejszy szczep białego wina

Riesling znany również jako reński riesling przez wielu wielbicieli wina nazywany jest królem białych odmian winorośli. Odmiana ta pochodzi z Niemiec, gdzie szczep miał swój początek wiele wieków temu. Obecnie uprawy rieslinga można znaleźć niemalże we wszystkich regionach winiarskich na świecie. Pomimo że szczepy rieslinga pod względem wielkości upraw mocno ustępują Cabernet Sauvignon i Chardonnay to i tak przez światowych koneserów Riesling uważany jest na najwybitniejsza odmianę białego wina. 

Riesling - najwybitniejszy szczep białego wina

Charakterystyka produkcji wina ze szczepu riesling 

Według pogłosek krążących wśród austriackich winiarzy nazwa szczepu riesling pochodzi od nazwy potoku Ritzling i znajdującego się nad nim zakładu winiarskiego. Wino Riesling dzięki naturalnym cechom geologicznym i klimatycznym idealnie odwzorowuje charakter danego regionu upraw. Odpowiednie przycinanie roślin oraz okres dojrzewania także znacząco wpływają na charakter tego wyjątkowego białego trunku. 

[product id="2477, 2061, 2182, 2560, 2057" limit="5" slider="true" autoScrolling="false"]

Riesling jest odmianą późno dojrzewającą i wymaga dobrego poziomu nasłonecznienia do prawidłowego wzrostu. Zbiory winorośli służących do produkcji Rieslinga przeprowadzane są w odpowiedni sposób, aby nie naruszyć delikatnej skórki winogron bogatej w taniny i związki organiczne. Na ostateczny smak i aromat wina wpływ ma również chłodzenie winogron oraz proces fermentacji wina. Trunek przechowywany jest zwykle w stalowych beczkach w maksymalnej temperaturze 18 stopni Celsjusza. 

Wina niemieckie ze szczepu riesling charakteryzują się kwiatowym bukietem smaków i wysoką kwasowością. Odmiana winorośli pochodząca z Niemiec jest bardzo wydajna i uwielbia wilgoć, toteż winogrona dojrzewają skutecznie w okolicy lasów i jezior. Szczep riesling szczególnie upodobał sobie tereny łupkowe oraz piaszczystą glinę, dlatego znajduje swoje miejsce w wielu zakątkach świata. 

Riesling - wytrawny czy słodki? 

Butelka białego wytrawnego wina riesling obok grona jasnych winogron.

Z grona winogron ze szczepu riesling powstają zarówno wina słodkie jak i wytrawne, na rynku winiarskim nie brakuje również półwytrawnego i półsłodkiego białego wina Riesling. Dzięki odpowiedniemu oznaczeniu na etykiecie butelki z łatwością rozpoznasz z jaką odmianą wina masz do czynienia. 

Jeżeli spotkasz się z określeniem riesling trocken to znaczy, że trzymasz w dłoni wino wytrawne. Widząc wino riesling halbtrocken lub feinherb możesz mieć pewność, że trunek będzie półwytrawny. Na butelkach słodkiego Rieslinga można spotkać oznaczenia Beerenauslese (BA), Trockenbeerenauslese (TBA) oraz Eiswein. Wina z oznaczeniem BA i TBA charakteryzują się wysoką zawartością cukru i dodatkiem szlachetnej pleśni.

Wino Riesling wytrawne i półwytrawne

Wytrawne wino Riesling zazwyczaj pochodzi z pierwszych zbiorów winorośli, a jego cechą charakterystyczną jest duża kwasowość i wyższy poziom zawartości alkoholu sięgający 14%. Białe wino półwytrawne Riesling może pochodzić zarówno z klasycznych jak i późniejszych zbiorów. Produkcja wytrawnego i półwytrawnego wina Riesling zazwyczaj odbywa się bez domieszek innych szczepów, co tylko potwierdza wyjątkowość tej odmiany winorośli. Wielbicielom półwytrawnych trunków szczególnie polecamy Wino Maison Zoeller Riesling de Wolxheim Cuvée Réservée.  

Wino Riesling słodkie i półsłodkie

Słodkie i półsłodkie wino Riesling charakteryzuje się dosyć wysokim poziomem słodyczy i stosunkowo niską zawartością alkoholu. W niektórych regionach, w tym niemieckich sztuczne słodzenie wina jest zabronione, a naturalną słodycz trunek zyskuje dzięki długo dojrzewającym owocom i szlachetnej pleśni. Półsłodki Riesling powstaje ze specjalnie wybranych winogron, dzięki czemu jego smak jest niesamowicie wyjątkowy. 

Riesling - młody czy stary? 

Riesling jest tak uniwersalną odmianą wina, że można go pić zarówno w młodości jak i w starszej odsłonie. Na każdym etapie dojrzewania, to wyjątkowe białe wino ma swoje zalety. Młode odmiany charakteryzują się odświeżającym aromatem, a niekiedy nawet lekko musującym smakiem. Podczas długiego procesu dojrzewania w Rieslingu często wyczuć można nutkę nafty lub benzyny, które w późniejszym okresie zanikają. Kilkudziesięcioletnie wina ze szczepu riesling to wyśmienite trunki, w których ciężko doszukać się jednoznacznie kwasowości lub słodyczy, ponieważ proces dojrzewania sprawia, że te dwa smaki stapiają się w jedność. 

Rodzaje Rieslinga

Wyróżnikiem poszczególnych rodzajów Rieslinga może być okres zbiorów winogron służących do produkcji wina. Biorąc pod uwagę to kryterium Rieslinga można podzielić na trzy kategorie: 

Kieliszek białego wytrawnego wina Riesling.

 • wino Riesling Kabinett - produkowane jest z winogron pochodzących ze zbiorów klasycznych; spośród niemieckich win odznaczają się one najmniejszą słodyczą, ponieważ przy produkcji nie dodaje się cukru, a początkowy poziom słodyczy w owocach nie jest zbyt wysoki; większość win z klasycznych zbiorów charakteryzuje się lekkością i wytrawnością, które sprawiają, że trunek może leżakować przez okres 2-5 lat,
 • wino Riesling Spätlese - to trunek produkowany z winogron pochodzących z późnych zbiorów, czyli całkowicie dojrzałych owoców; zbiory odbywają się co najmniej 7 dni po zbiorach klasycznych, dzięki czemu owoce są bardzo dojrzałe i zawierają wyższy poziom cukru dlatego wina spätlese mogą być zarówno wytrawne jak i słodkie,
 • wino Riesling Auslese - produkowane z wyselekcjonowanych, w pełni dojrzałych owoców winorośli, które są zbierane z opóźnieniem po osiągnięciu dojrzałości; tak późne zbiory powodują, że winogrona mogą być wzbogacone o szlachetną pleśń, która bez wątpienia wpływa na bogactwo smaków wina; wina auslese zwykle charakteryzują się słodyczą oraz mniejszą zawartością alkoholu.

Regiony upraw Rieslinga 

Winorośl riesling powstała w wyniku naturalnego połączenia szczepu gouais blanc oraz wymarłym już potomkiem Traminerą i dziko rosnąca odmianą szczepu. Jego najlepsze lata, kiedy to Riesling był znany na całym świecie przypadają na XIX wiek, choć już od XVII wieku był niezwykle szanowanym i cenionym niemieckim winem. W późniejszych latach sława Rieslinga nieco osłabła, ale dziś znów powraca on do świetności zachwycając konsumentów na całym świecie. 

Wino Riesling z Niemiec 

To właśnie z Niemczech, wywodzi się Riesling i jest tutaj najbardziej popularną odmianą uprawianą w niemal wszystkich zakątkach winiarskich. I chociaż niemieckie wino Riesling można uprawiać na terenie całego kraju, to za najlpesze miejsce hodowli winorośli uważa się Mosel-Saar-Ruwer. Jest to teren charakteryzujący się najchłodniejszym klimatem, który ma znaczny wpływ na ostateczny charakter wina. Niemieckie wina Riesling z Mosel wyróżniają się niską zawartością alkoholu i wyjątkowym poziomem kwasowości, co sprawia, że trunek potrzebuje czasu na leżakowanie, aby złagodnieć i zyskać lekką słodycz. Idealnym wyborem będzie więc na przykład Wino Carl Loewen Blauschiefer wyprodukowane w 2018 roku. 

Jasne winogrona na niemieckie wino riesling

Wino Riesling z Austrii

Riesling to druga, zaraz po gruner veltliner, najpopularniejsza odmiana szczepu wina w Austrii, którą charakteryzują korzenne aromaty i bogatsza struktura smaków w porównaniu z winami niemieckimi. Za najlepsze miejsca do uprawiania winogron ze szczepu riesling uważa się tereny położone na południowych stokach Dunaju oraz rejony Knoll, Nigl i Loimet. Wina z tych rejonów charakteryzują się wysoką zawartością alkoholu, która sięga zazwyczaj 13%. 

Wino Riesling z Francji

Riesling jest jedną z tak zwanych czterech szlachetnych odmian uprawianych we Francji, a konkretnie w Alzacji - na terenie graniczącym z Niemcami. To tutaj, na terenach pomiędzy Renem, a górami Vosges znajdują się główne tereny upraw rieslinga służącego do produkcji win wytrawnych, takich jak Wino Charles Frey Riesling Granit prosto z Alzacji. Na rynku winiarskim można spotkać również słodkie francuskie wina z odmiany Riesling, takie jak Selection de Grains Nobles oraz Vendange Tardive. 

Wino Riesling z Włoch

Winorośla ze szczepu riesling uprawia się głównie w chłodniejszych rejonach Włoch, takich jak Friuli, Alto Adige oraz Catina San Michele Appiano, ale pola obsadzone tą odmianą można spotkać również w Piemoncie. Ogólnie w całym kraju uprawy włoskich win typu riesling zajmują aż 624 hektary ziemi. 

Wino Riesling ze Stanów Zjednoczonych 

Obecność Rieslinga w Stanach Zjednoczonych to zasługa niemieckich imigrantów. Na początku najwięcej upraw znajdowało się w okolicach Nowego Jorku oraz na terenach znajdujących się nad jeziorem. Z czasem winorośl ze szczepu riesling zaczęto uprawiać również w Kalifornii i Waszyngtonie tworząc lekkie, musujące wino o aksamitnym smaku z niezbyt dużą zawartością alkoholu. 

Wino Riesling z innych krajów   

Riesling uprawiany jest na mniejszą skalę również w Hiszpanii, Czechach, Nowej Zelandii, Australii i na Węgrzech. Co więcej szczepy rieslinga mogą być uprawiane w naszym kraju. Polskie wino Riesling charakteryzuje się wysoką zawartością cukru i zrównoważoną kwasowością. W naszym sklepie internetowym znajdziesz owocowe i aromatyczne Wino Riesling od Kamila Barczentewicza z późnego zbioru winorośli uprawianej w Polsce. 

Sushi podane z kieliszkiem białego wytrawnego Rieslinga.

Z czym podawać wino Riesling?

Kwasowość białego wina Riesling sprawia, że świetnie komponuje się ono z potrawami zawierającymi warzywa podkreślając smak i nadając charakteru zwłaszcza pomidorom oraz papryce. To wyjątkowe, młode wino może być serwowane zarówno z deserami, daniami głównymi, przystawkami jak i sałatkami. Wytrawny Riesling to idealne wino dań z owocami morza oraz niezastąpiony partner dla ryb, drobiu i sushi. Słodkie odmiany Rieslinga są odpowiedzią na potrzebę połączenia wina z deserami, a półsłodkie świetnie łagodzą pikantność potraw. 

Ile kosztuje butelka Rieslinga w sklepie Winayo?

Wino Riesling posiada bardzo rozpiętą skalę cenową ze względu na pochodzenie, rodzaj, odmianę i wiele innych czynników. Cena wina Riesling w sklepie Winayo waha się od około 50 zł do 300 zł i jest uzależniona od jakości danego trunku. Nie zmienia to jednak faktu, że dobre białe wino Riesling charakteryzujące się bogactwem smaku i aromatów, które Cię nie zawiodą, można kupić w naprawdę przystępnej cenie. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się sam.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl