Z jakiego kraju jest dobre wino?
Jednoznacznie nie da się odpowiedzieć na pytanie, z jakiego kraju jest najlepsze wino. Wszystko zależy od naszego winiarskiego gustu, dlatego w przypadku każdej pojedynczej osoby odpowiedź może być inna. Wybór zależy też, od tego o jakim rodzaju wina myślimy. Popularne, a jednocześnie bardzo lubiane wina białe wytwarzane są ze szczepu riesling. Najlepsze wina czerwone produkowane są ze szczepu cabernet sauvignon, który charakteryzuje się dużą zawartością tanin i owocowym smaku.
Wina włoskie są cenione na całym świecie, nie ma chyba osoby która, chociaż nie słyszała o popularnym Prosecco. Wielu uważa je za jedno z lepszych win musujących, dlatego warto go spróbować. Wina z Piemontu uznawane są za najsmaczniejsze trunki nie tylko w całych Włoszech, ale i na świecie. Jeśli chcemy spróbować dobrego wina czerwonego, właśnie z tego rejonu świata, zainteresujmy się odmianami takimi jak nebbiolo czy dolcetto. Jeśli zaś szukasz wina o intensywnym i wyrazistym smaku to rozejrzyj się raczej za winami z Apulii. Region słynie z bardzo dobrych szczepów i mocno zakorzenionej tradycji winiarskiej, więc na pewno nie zawiedziesz swojego podniebienia.
Mówiąc o dobrym winie, trudno nie wspomnieć o tych, pochodzących z Francji. Uważana jest ona za kolebkę winiarstwa, a to wszystko za sprawą średniowiecznej tradycji. Trunki z tego rejonu świata są przeważnie też najdroższe. Winiarskie regiony Francji są znane, niemal wszystkim wielbicielom i amatorom dobrego wina.
Jakie wina warto spróbować?
Dobrym sposobem na zapoznanie się ze smakiem i tradycją winiarską danego kraju jest próbowanie regionalnych winnych trunków podczas wakacji. Będąc we Francji, koniecznie do kolacji zamów lampkę polecanego przez kelnera wina. W Hiszpanii warto spróbować wina z Rioja, czyli z najpopularniejszego winiarskiego miejsca tego kraju. Tradycja winiarska w Hiszpanii, podobnie jak w przypadku francuskich winnic, sięga aż średniowiecza. Wina z tego regionu są bardzo cenione i popularne nawet w naszym kraju.
Mówiąc o winach wartych spróbowania, nie możemy zapomnieć o własnym podwórku. Wina polskie cieszą się uznaniem szczególnie rodaków, ale ich smak zachwyca również zagranicznych znawców. Wina z lubelszczyzny powinien poznać każdy wielbiciel trunków gustujący w owocowych nutach i wyrazistej barwie.
Ciekawym produktem winnym jest, zyskujące na popularności, wino ekologiczne, wytworzone z winogron, które nie były sztucznie nawożone i spryskiwane chemią. Szukając takiego wina w sklepie, rozglądaj się za etykietą z certyfikatem ekologiczności.
Jakie są rodzaje win?
Wszystkie rodzaje wina ciężko jest jednoznacznie sklasyfikować, bo mamy do czynienia z wielką ilością kryteriów, których można się oprzeć. My przyjrzymy się tym najbardziej oczywistym przedstawiając podział ze względu na zawartość cukru oraz rodzaju użytych winogron.
Dzięki ilości zawartego cukru wino możemy podzielić na:
- wina słodkie i bardzo słodkie,
- wina półsłodkie,
- wina półwytrawne,
- wina wytrawne,
- wina musujące.
Równie oczywistym podziałem, znanym nam ze sklepowych półek jest ten zależny od odmiany winogron lub sposobu jego wytworzenia:
Jakie wina są najdroższe?
Do najdroższych win zalicza się głównie trunki francuskie, takie jak Domaine Leroy Musigny Grand Cru, Cote de Nuits o słodko-kwaśnym aromacie czerwonych winogron. Jego cena może sięgać nawet 100 tysięcy dolarów. Tak drogiego trunku większość ludzi nie będzie miała przyjemności spróbować.
Jeśli chcemy spróbować luksusowego wina, ale nie mamy zamiaru wydawać na nie sumy przeznaczonej na zakup nowej willi, zainteresujmy się chociażby Dom Perignon Rose Gold czy Domaine de la Romanee. Cena tych propozycjach jest zdecydowanie mniejsza, bo oscyluje w granicach 100 dolarów.
Słodkie wina dobrej jakości są z reguły znacznie droższe od innych rodzajów winnych trunków. Jego produkcja jest bardziej wymagająca i bardziej pracochłonna w porównaniu do wina wytrawnego, a to oczywiście ma wpływ na cenę finalnego produktu. Jednak jeśli zależy nam na klasie wina i naturalnie występującym cukrze, bez syntetycznego dodatku, nie powinniśmy oszczędzać.