Winiarstwo w Toskanii
Region toskański dzieli się na trzy części: morskie wybrzeże, południową Toskanię oraz górzyste Chianti. Obecność morza i gór w okolicy sprawia, że uprawa winorośli jest niezwykle korzystna. Toskania posiada najstarsze domy winiarskie, które istniały jeszcze zanim odkryto Amerykę czy Australię. Wydaje nam się, ze ta naprawdę dobra rekomendacja w świecie winiarstwa. Potwierdzenia należy szukać w fakcie, że włoskie wina są jednymi z najchętniej wybieranych trunków w Polsce.
[product id="2212, 1875, 2172, 1937" limit="4" slider="true" autoScrolling="false"]
Początki upraw winorośli w Toskanii sięgają czasów przed naszą erą, lecz dopiero od XVIII wieku pierwotnie Chianti zyskało ochronę prawną. Wtedy też określono zasady produkcji win, a region toskański rozwijał się w zatrważająco szybkim tempie. W XIX wieku po dokładnych badaniach rozpoczęto eksport białego i czerwone wina z Toskanii za granicę, co wymagało produkcji masowej. Aby jakość i renoma wina nie słabły określono dokładne warunki produkcji, które miały pomóc utrzymać dobrą jakość wytrawnego wina z Toskanii.
Sangiovese - rodzimy toskański szczep
Szczepem dominującym w Toskanii jest sangiovese, będący podstawą większości toskańskich win. Jego cechą charakterystyczną jest wysoki poziom tanin oraz wyrazista kwasowość. Jest to jedne z późno dojrzewających szczepów, który potrzebuje odpowiedniej ilości słońca i dobrego klimatu. Wino z sangiovese charakteryzuje się aromatem wiśni, suszonych owoców i śliwek. Zazwyczaj czerwone wino wytrawne z toskanii dojrzewa w beczce w celu pozyskania korzennych aromatów i złagodzenia tanin w trunku.
Najlepsze odmiany wina z Toskanii
Bez wątpienia, najbardziej znanym winiarskim subregionem jest Chianti znajdujące się pośrodku Pizy, Sieny i Florencji. Wyróżnia się dwa rodzaje toskańskiego wina oryginalnego pochodzenia (DOCG), a są to Chianti i Chianti Classico znany z czarnego koguta na etykiecie będącego już pewnym symbolem. W naszej ofercie posiadamy Wino Rocca delle Macie Chianti Classico, które cieszy się wielką renomą i dużym prestiżem. Według określonych zasad produkcji toskańskiego wina wytrawnego, w każdym z nich szczep sangiovese musi stanowić 80% kupażu, co potwierdza jak wysokiej klasy są to trunki. Winorośle sangiovese dojrzewające na nieco wyższych wysokościach wpływa na spowolnienie procesu dojrzewania owoców, co skutkuje później lepszą kwasowością wina i ziołowymi aromatami.
Międzynarodową sławą cieszą się również toskańskie wina z Montalcino w południowej części Toskanii. Szczep sangiovese w tym regionie nazywany jest brunello, stąd nazwa wina Brunello di Montalcino. Dzięki produkcji trunku wyłącznie z jednego szczepu, wino charakteryzuje się niesamowicie bogatym smakiem, intensywnym aromatem z nutką korzenną, ziołową oraz waniliową. Możesz się o tym przekonać próbując Wina Caparzo Brunello di Montalcino o zrównoważonej kwasowości i niesamowicie jedwabistym charakterze.
Poważną konkurencją dla Montalcino jest Montepulciano, gdzie produkowane jest wyśmienite Wino Poliziano Asinone Vino Nobile di Montepulciano o łagodnym aromacie jagód, kwiatów i tytoniu. Vino Nobile to zazwyczaj kupaż sangiovese z innymi szczepami toskańskich winorośli. W przeciwieństwie do Brunello, Nobile dojrzewa w beczkach minimum dwa/trzy lata, a nie pięć.
Nadmorskie wybrzeże charakteryzuje się względnie płaskimi terenami, a obecność morza pozytywnie wpływa na uprawy winorośli w winnicach w okresie upałów. Choć z początku produkcja wina w tym rejonie nie zyskała sławy, a trunki nie dostały najwyższych odznaczeń to ich jakość zachwycała największych koneserów.
W Bordeaux obecnie produkowane jest fantastyczne wino Cabernet Franc, które stało się bazą do tworzenia takich odmian jak merlot czy cabernet sauvignon. Winorośl cabernet franc charakteryzuje się duża odpornością na chłód i uwielbieniem piaszczystych i kamienistych terenów, dzięki czemu często stanowi pewnik w wielu winnicach.