Pokaż filtry
Ukryj Filtry
Znajdź wino
Nowość
Nowość

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Biała słodkość 

Białe wina to zawsze świetny wybór na zakończenie posiłku, łączą się z większością deserów lub stanowią deser same w sobie. Mają różny stopień słodkości, przeróżne style i przeznaczenie. Za pomocą wyszukiwarki znajdziesz odpowiednie dla siebie wina białe słodkie produkuje się na wiele sposobów. Na całym świecie używa się późno zebranych owoców, które mają w sobie więcej cukrów. Na etykietach win białych słodkich szukajmy oznaczeń jak late harvest,  auslese czy spatlese w Niemczech (uwaga, czasem mogą być także wytrawne – trocken), vendanges tardives we Francji.

Najciekawsze informacje o słodkim białym winie 

Gdy producent zdecyduje się jeszcze dłużej pozostawić owoce na krzewach, przy odpowiednich warunkach klimatycznych może dojść do pojawienia się szlachetnej pleśni botrytis cinerea. Pleśń ta w odpowiednio wilgotnych miejscach osiada na gronach i powoduje pękanie skórki. Owoce ulegają wtedy wysuszeniu, zwiększa się stężenie cukrów, a otrzymane z takich owoców wina białe słodkie mają niepowtarzalny aromat i smak. Najsławniejszym miejscem gdzie produkuje się wina białe słodkie zbotrytyzowane jest gmina Sauternes w regionie Bordeaux. Legendarny Tokaj, to także region gdzie występuje botrytis. Tamtejsze białe słodkie wina Aszu, to chluba Węgier. Okolice Jeziora Nezyderskiego w Austrii są również znane z win białych słodkich, szlachetna pleśń na owocach rieslinga czy gruner veltlinera daje tam niebywałe rezultaty.

Czasem jednak szlachetna pleśń nie występuje

Wtedy owoce pozostają na krzewach aż do przyjścia mrozów. Zbiera się wówczas zmrożone jagody, których soki również już w znacznej części wyparowały. Z tych owoców powstaje kolejny typ win białych słodkich – wino lodowe. Występujące w krajach o chłodniejszym klimacie, najlepsze rezultaty daje w Niemczech, gdzie nazywa się go Eisweinem. Kolejnym producentem win lodowych wysokiej jakości jest Kanada, tam wina słodkie z owoców zebranych zimą noszą nazwę Icewine. Osobną kategorię win białych słodkich stanowią wina wzmacniane, portugalski Moscatel de Setubal, hiszpańska Sherry, greckie Muszkaty z wyspy Samos to tylko niektóre z wartych przetestowania.

Winayo jest miejscem, w którym zwolennik dobrego wina białego  na pewno znajdzie coś dla siebie. Wystarczy uruchomić wyszukiwarkę. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl