- #austria
- #białe
- #chardonnay
- #kwasowość
- #owocowe
- #austria
- #białe
- #chardonnay
- #kremowość
- #orzech
- #austria
- #białe
- #grunerveltliner
- #elegancja
- #świeżość
- #austria
- #białe
- #muskateller
- #wytrawne
- #elegancja
- #austria
- #białe
- #riesling
- #świeżość
- #cytrusy
- #austria
- #białe
- #sauvignonblanc
- #mineralność
- #elegancja
- #austria
- #czerwone
- #pinotnoir
- #lukrecja
- #goździki
- #róża
- #austria
- #białe
- #fuméblanc
- #wytrawne
- #osadowość
- #austria
- #białe
- #wytrawne
- #pestki
- #kwiatowyaromat
- #austria
- #białe
- #parcellaire
- #pinotblanc
- #sauvignonblanc
- #austria
- #białe
- #parcellaire
- #welschriesling
- #chardonnay
- #wegańskie
- #austria
- #czerwone
- #syrah
- #cabernetfranc
- #wegańskie
- #austria
- #białe
- #riesling
- #dojrzałość
- #cukierresztkowy
- #austria
- #białe
- #grunerveltliner
- #pieprz
- #zioła
- #grejpfrut
- #austria
- #białe
- #wytrawne
- #agrest
- #porzeczki
- #czarnybez
- #austria
- #białe
- #wytrawne
- #gruner
- #lekkość
- #świeżość
- #austria
- #białe
- #muskateller
- #owoce
- #jaśmin
- #muszkat
- #austria
- #białe
- #grunerveltliner
- #gruszka
- #pigwa
- #subtelność
Wino z Austrii
Austria zajmuje trzynaste miejsce na świecie pod względem ilości produkowanego wina. Tworzy się tam jedne z najbardziej dostojnych i cenionych win w Europie. Tamtejsze białe wina to przede wszystkim uosobienie synergii pomiędzy siłą a elegancją. Większość win austriackich to wina wytrawne, ale Austriacy produkują także wyśmienite wina deserowe. Historia austriackiego winiarstwa sięga bardzo dawnych czasów, Już w czwartym wieku p.n.e. Celtowie zasadzili pierwsze krzewy w regionach, które dziś uznawane są za najlepsze na kontynencie.
Austriackie wino - zmiany na lepsze
Rok 1985 przyniósł ogromne zmiany w austriackim przemyśle winiarskim, ukształtowały one Austrię jako kraj produkujący wino wysokiej jakości. Był to rok skandalu, przyłapano wielu austriackich winiarzy na dodawaniu glikolu do wina – aby smakowało ono bardziej słodko i pełniej. Wieści o tym szybko rozniosły się po świecie, sprzedaż win z Austrii drastycznie spadła. Austriacy rozpoczęli budowanie przemysłu od nowa. Wprowadzono restrykcyjne zasady produkcji, dziś można być pewnym jakości i prawdziwości win z Austrii, właśnie tam znajdziemy największy procent upraw ekologicznych w Europie.
Regiony winiarskie w Austrii
Austrię dzielimy na cztery regiony winiarskie, z których dwa większe dzielą się dalej na kilka mniejszych. Dwoma największymi są Burgenland i Dolna Austria (Niederösterreich ), Styria i Vienna są znacznie mniejsze. Dolna Austria jest najważniejszym regionem w kraju, pod względem jakości jak i wielkości. Leży na północy, przy granicy ze Słowacją, w granicach regionu Dolnej Austrii mieści się czołowy sub - region Wachau. Słowo "dolna" odnosi się do dolnego biegu Dunaju, który przepływa przez region. Burgenland to region wysunięty najdalej na wschód, graniczący z Węgrami. Styria, która jest najbardziej pagórkowatym terenem, mieści się na południu. Vienna jest jedyną stolicą na świecie, którą uznaje się za okręg winiarski.
Jakie austriackie wino wybrać?
Austria jest przede wszystkim krajem białego wina. Prawie sześćdziesiąt procent tamtejszej produkcji to dobrych wina białe, chociaż spotkamy tam także dobre wina czerwone. W sumie uprawia się tam około trzydziestu odmian. Gruner veltliner, który jest stosunkowo mało znany na świecie, zajmuje pierwsze miejsce wśród win białych. Niektórzy eksperci winiarscy uważają rieslinga za najlepsze wino austriackie, chociaż jest uprawiany tam rzadziej. W Austrii spotkać można także sauvignon blanc, pinot blanc czy chardonnay. Czerwonym winom nie można odmówić wielkości, ekspresyjny zweigelt czy blaufrankisch to wina warte spróbowania. Większość win z Austrii to wina jednoodmianowe, sporadycznie spotyka się kupaże różnych odmian. Austriacka filozofia winiarstwa przypomina tę z Niemiec i Alzacji. Dominuje w niej przeświadczenie, że wielkość leży w czystości.
Wina mają oddawać charakter miejsca, pokazywać właściwości odmiany. Dobry Gruner Veltliner pachnie zielenią, mineralnością, ma pieprzną świeżość i lekkość. Odmiana ta jest bardzo stara, powstała w wyniku skrzyżowania savagnin z niemiecką odmianą St. Heorgener. Podczas gdy Gruner Veltliner jest najważniejszym białym szczepem, blaufrankisch możemy uznać za najbardziej znaczący czerwony (nawet jeśli zweigelt uprawiany jest częściej). Nazwa tej także starej odmiany bierze się od słów blau – niebieski, oraz frankisch – starego niemieckiego określenia na dobre wino. Austriacki blaufrankisch jest elegancki i konkretny. Pachnie pikantnie, często także ziołowo i kwiatowo. W smaku można wyczuć mnóstwo ciemnych jagód leśnych. Zweigelt jest najczęściej spotykaną odmianą czerwoną, powstał w wyniku skrzyżowania blaufrankisch i st. laurent. Szczep ten daje wina lekkie, soczyste, przyjemne w piciu.
Kraj w którym rządzi tradycja do win
Szacunek dla tradycji odgrywa w Austrii znaczącą rolę. Wiele austriackich win słodkich produkuje się według metod używanych wiele lat temu. Słodkie wina to specjalność burgenlandu, który przez to że cieplejszy i bardziej wilgotny – stwarza idealne warunki do rozwoju szlachetnej pleśni. Położenie regionu przy granicy z Węgrami także ma wielkie znaczenie, to tam produkuje się sławne słodkie Aszu. Wina austriackie to jakość i różnorodność. Produkowane tam wina mają swoją tożsamość i warto ich spróbować.
Winayo jest miejscem, w którym zwolennik dobrego wina austriackiego na pewno znajdzie coś dla siebie. Wystarczy uruchomić wyszukiwarkę.