Langwedocja-Roussillion
- #Francja
- #białe
- #wytrawne
- #owoc
- #oleistość
- #dym
- #kompozycja
- #do książki
- #randka
- #uroczystość
- #koneser
- #kobieca dusza
- #francja
- #białe
- #miękkość
- #ciepło
- #dym
- #intensywność
- #równowaga
- #Francja
- #białe
- #wytrawne
- #jabłko
- #świeżość
- #orzech
- #masło
- #do książki
- #randka
- #uroczystość
- #koneser
- #kobieca dusza
- #Francja
- #białe
- #wytrawne
- #ananas
- #kremowość
- #oleistość
- #przyjemność
- #na co dzień
- #do książki
- #randka
- #do obiadu
- #kobieca dusza
WINA Z REGIONU LANGWEDOCJA-ROUSSILLION
Rozciągająca się u wybrzeży Morza Śródziemnego Langwedocja to duży i różnorodny region winiarski. Formalnie region ten nosi nazwę Langwedocja-Roussillon i odwołuje się do obszaru języka oksytańskiego. Langwedocja jest silnie kulturowo związana z Francją od średniowiecza, Roussilion to z kolei region o wyraźnych wpływach hiszpańskich przejęty pod władanie francuskie dopiero w XVII wieku.
Langwedocja to region winiarski, który odpowiada za czwartą część wszystkich upraw winorośli we Francji. Na jej dostępność, tak jak w przypadku hiszpańskiej Rioji, olbrzymi wpływ miało doprowadzenie do kolei w XIX wieku.
Ze względu na duży obszar trudno jednoznacznie określić jednolite cechy charakterystyczne dla regionu Langwedocja-Roussillion. Dominuje tutaj suchy i gorący klimat śródziemnomorski. Winnice w Langwedocji właściwej położone są z reguły na nadmorskich równinach, natomiast te z Roussillion umiejscowione są na klifach lub u podnóża Pirenejów. Konkurencja cenowa win Nowego Świata wpływa na zauważalną ewolucję stylu miejscowych win: od rustykalności w stronę elegancji i równowagi.
Wina z Langwedocji tłoczone są z takich odmian jak: Garnacha, Syrah i Muvedre, które razem stanowią podstawową mieszankę winifikacyjną w regionie. Spotyka się tu również Carignan, Picpoul, Cinsaut, Clairette, Counoise i wiele innych odmian endemicznych.
Spośród najważniejszych producentów spotykamy tu takie domy winiarskie jak: Chateau de la Negly, Domaine Gauby, Domaine de Rancy, Gerard Bertrand, Chateau Capion, Anne do Joyeuse.