Pokaż filtry
Ukryj Filtry
Znajdź wino
Producent
Producent
Cena
Cena
 • od
  do
Nowość
Nowość

Wina portugalskie


Aktualnie wybrane filtry
  Wino J.N. Moreira Poeira Tinto Wino J.N. Moreira Poeira Tinto
  • #Portugalia
  • #czerwone
  • #wytrawne
  • #śliwka
  • #soczystość
  • #mineralność
  • #tanina
  • #piwniczka
  • #koneser
  Cena: 180,00 zł
  szczegóły

  Wino portugalskie - renoma w świecie

  Portugalia jest dziesiątym największym producentem wina na świecie. Pomimo modernizacji winiarstwa, kraj ten (bardziej niż inne kraje europejskie) pozostał w zgodzie z tradycjami. Owoce do produkcji niektórych win często nadal wyciska się stopami, w starożytnych kamiennych lagares. Strome zbocza portugalskich winnic najczęściej uprawiane są ręcznie. Regiony winiarskie Portugalii, poprzecinane dziś nowoczesnymi autostradami, wyglądają dokładnie tak jak przed wiekami. Smak portugalskiego wina to smak miejsca w którym zatrzymał się czas. Historia portugalskiego winiarstwa to w ogromnej mierze najsławniejsze portugalskie wino – Porto. Porto to wino słodkie, wzmacniane, wytwarzane w tradycyjny sposób, przy użyciu rzemieślniczych metod. Winogrona do jego produkcji zbiera się w dolinie rzeki Douro, która wpisana została na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jej strome brzegi stwarzają idealne warunki winoroślom, dając owocom bardzo wyrazisty charakter.

  Odmiany wina portugalskiego

  Główną odmianą jest tam touriga nacional, uprawia się też szczepy takie jak touriga franca, tinta roriz, tinto cao, tinta barroca czy sousao. Wzmacniana, słodka Madeira to wino z wyspy o tej samej nazwie, oddalonej znacznie od reszty Portugalii. Madeira, jest kolejnym słodkim skarbem Portugalii. Równie zachwycająca jak Porto należy do najsławniejszych win na świecie. Powstaje ona z białych odmian: sercial, verdelho, terrantez, bual, i malmsey, oraz z czerwonej: negramoll. To długowieczne wino portugalskie, po dwustu latach wciąż zachwyca smakiem. Jest to efekt procestu produkcyjnego zwanego maderyzacją, za sprawą którego wino nabiera nut karmelowych, orzechowych, a jego barwa płowieje. Proces ten polega na powolnym podgrzewaniu wina, a następnie ochładzaniu i starzeniu.

  Portugalia to nie tylko wina słodkie. Nie można ignorować portugalskich win wytrawnych. Ostatnie lata przyniosły ogromny rozwój winiarstwa w tym kraju, spowodowały wzrost popularności win stołowych. Powstają one z odmian antycznych, które przywędrowały z terenów obecnego Libanu i Turcji. W ciężkich warunkach klimatyczno–glebowych Portugalii, rodzą wina zbalansowane i eleganckie. Najdalej na północ wysunięty jest okręg Minho, region typowo rolniczy, który znany jest ze swojego Vinho Verde (tłum. zielone wino). Niegdyś to świeże, proste, tanie, delikatnie musujące wino, dziś jest winem bardziej ambitnym, przypominającym charakterem wyroby z leżącego za miedzą hiszpańskiego Rias Baixas. Alvarinho, trajadura, oraz loureiro dają w tym regionie wina idealne na letnie dni, doskonale komponujące się z owocami morza i sałatami.

  Regiony, w których produkuje się portugalskie wino

  Największym regionem winiarskim Portugalii jest Alentejo. Zajmuje on prawie całą południowo-wschodnią część kraju. Ciekawostką jest, że ten typowo rolniczy region wytwarza prawie połowę światowej produkcji korka do zamykania butelek. Na wulkanicznych glebach tego okręgu, uprawia się głównie czerwone odmiany takie jak aragonez (tempranillo) periquita, trincadeira preta. Tamtejsze białe wina zyskują ostatnimi laty nową jakość.

  Podczas gdy dolina rzeki Douro jest znana najbardziej z Porto, produkuje się tam również jedne z najlepszych win wytrawnych Portugalii. Zbudowane, wyraziste wina czerwone dojrzewające w nowych francuskich dębowych beczkach. Uprawia się tam prawie czterdzieści odmian, a najważniejsze z nich odmiany czerwone to touriga franca, touriga nacional, tinta roriz i tinta barocca. Portugalia to miejsce, gdzie znajdziemy wina o zdecydowanie świetnej relacji ceny do jakości.

  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl