Pokaż filtry
Ukryj Filtry
Znajdź wino
Nowość
Nowość

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

WINA Z ALENTEJO.
Alentejo, położone w południowo-wschodniej części Portugalii, należy do bardziej rozpoznawalnych i popularnych regionów winiarskich kraju. Swoją nazwę zawdzięcza od rzeki Tejo, która „przecina” Portugalię uchodząc do Atlantyku w okolicach Lizbony. Pomimo że region zajmuje niemal 1/3 kraju jest słabo zaludniony. W Alentejo dominuje uprawa zboża, winorośli i bardzo potrzebnego w winiarskiej branży drzewa korkowego.

Niegdyś produkcja wina z Alentejo opierała się na niewielkich spółdzielniach, obecnie zaś dominują tu małe niezależne winiarnie, produkujące imponujące wina najwyższej klasy. Ogólnie można powiedzieć, że wina portugalskie cechuje świetny stosunek ceny do jakości, a wina porównywalne z wielkimi etykietami Włoch czy Hiszpanii, można tutaj zdobyć za znacznie mniejsze pieniądze.

Uwarunkowania geograficzne Alentejo sprawiają, że w zasadniczej części regionu udaje się uchronić winnice przed ochładzającymi wpływami Oceanu Atlantyckiego, a przez to zachować suchy, gorący klimat przyjazny dojrzewaniu winorośli. Wszystko to za sprawą wyżynnego ukształtowania terenu i naturalnym nieckom otaczanym przez delikatne wzgórza. Wyjątkiem od reguły jest m.in. podgórskie Portalegre, gdzie klimat jest znacznie chłodniejszy od reszty regionu.

W Alentejo przede wszystkim wytwarza się czerwone wina na bazie Aragonez (hiszpańskie Tempranillo), Castelao i Trincadeira. Wyzwaniem dla miłośników wina jest tu mnogość endemicznych odmian oraz synonimów i lokalnych nazw stosowanych dla szczepów ogólnie znanych, także z innych regionów winiarskich. Portugalia stawia na endemiczne odmiany, choć przyjmują się też takie szczepy międzynarodowe jak Syrah, czy Cabernet Sauvignon.

Śmiało można powiedzieć, że wina z Alentejo (jak i ogółem wina z Portugalii) to wschodzące gwiazdy świata winiarskiego i jedne z najlepszych win na starym kontynencie, które można nabyć w atrakcyjnej cenie.

Najważniejsi producenci Alentejo to: Quinta do Muoro, Cartuxa, Mouchao, Terras de Alter.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl