Pokaż filtry
Ukryj Filtry
Znajdź wino
Nowość
Nowość

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

WINA PORTUGALSKIE Z REGIONU ESTREMADURA-LISBOA
Region położony w centrum atlantyckiego wybrzeża Portugalii, a zarazem region stołeczny (tak byśmy po staropolsku nazwali), w którym umiejscowiona jest stolica kraju: Lizbona.

Nazwa regionu Estremadura-Lisboa przysparza nieco trudności Tradycyjnie bowiem znany był jako Estremadura, a wina klasyfikowane były według występujących w regionie podstref np. Alencuer, Colares, Bucelas. Nazwa została zmieniona po dostosowaniu lokalnych przepisów o winie do norm unijnych i zamianie dotychczasowej klasyfikacji Vinho Regional (VR) na europejskie IGP. Obecnie w regionie Estremadura-Lisboa znajduje się dziewięć apelacji klasy DOC, z czego na uwagę ze względu na prestiż zasługują wspomniane Alencuer i Bucelas.

Region jest podzielony na pół przez wzgórza Serra de Montejunto. Ze względu na klimat atlantycki i napływające masy zimnego powietrza oraz deszczu, produkcja wina w Estremadurze przybrzeżnej jest wyzwaniem. Znaleźć tu można jednak perełki — jak choćby Colares produkowane na przedfilokserycznych krzewach lokalnego szczepu Ramisco. Z drugiej strony wzgórz klimat jest łaskawszy i to tu powstają najwybitniejsze wina tego portugalskiego regionu. Do kluczowych odmian stosowanych regionie należą: Touriga Nacional, Tinta Roriz oraz Arinto stosowane do produkcji mineralnego białego wina.

Winiarstwo w Lizbonie to w dużej mierze spółdzielnie i przemysł, nastawione na zysk, niemniej jednak rodzi się tutaj masa małych rodzinnych winiarni, niebojących się innowacyjności i płynięcia pod prąd — to one stanowią o rosnącym prestiżu regionu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl