Pokaż filtry
Ukryj Filtry
Znajdź wino
Nowość
Nowość

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

STOLICA VINHO VERDE. WINA Z PORTUGALSKIEGO REGIONU MINHO
Położony u wybrzeży Atlantyku w północno-zachodniej Portugalii region Minho, który nazwę swą bierze – jak to w Portugalii już bywa – od nazwy płynącej przezeń rzeki, to kraina znana przede wszystkim z jednego rodzaju wina: Vinho Verde pogromcy upałów! Ten, kto choć raz spróbował - 1) dobrego tj. co do zasady z aktualnego rocznika 2) dobrze schłodzonego 3) z niewielkiej stawiającej na jakość winnicy – Vinho Verde: wie, o czym mowa. Wbrew swojej nazwie wino nie jest zielone, a verde odnosi się do jego młodości: są to zwykle wina jednoroczne, przeznaczone do picia na już.

Kluczem płodności lokalnych winnic jest bliskość Atlantyku, znad którego napływają nawadniające obszar Minho i umożliwiające uzyskanie większych plonów fronty deszczowe. Z powodu bujnej roślinności region bywa również nazywany Costa Verde, czyli Zielone Wybrzeże.

Do produkcji Vinho Verde w Minho wykorzystuje się takie lokalne odmiany jak: Alvarinho, Avesso, Loureiro, Arinto i Trajadura. Vinho Verde to także wina czerwone, do których wykorzystuje się takie odmiany jak: Alvarerhao, Espadeiro, Caino Tinto czy nawet Cabernet Sauvignon. Wina te charakteryzują się również stosunkowo mniejszą zawartością alkoholu oraz typowymi niewielkimi „bąbelkami” (co nie oznacza, że są winami typowo musującymi), przez co nie męczą, a oferują dobre orzeźwienie.

Minho posiada oficjalnie dwie apelacje: Vinho Verde DOC oraz Minho IGP. Różnica w zasadzie jest czysto jakościowa, gdyż w Minho IGP obowiązują nieco luźniejsze wymogi.

Najważniejsi producenci regionu Minho: Quinta da Pousada Areal, Anselmo Mendes, Quinta de Soalheiro, Aphros Daphne

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl